Umowa kredytu hipotecznego

Umowa kredytu hipotecznego wiąże nas z bankiem na bardzo długi okres czasu. Dokument ten jest podstawą współpracy kredytodawcy i kredytobiorcy. Zawiera wszystkie najważniejsze dane dotyczące kredytu i jego spłaty. Zanim jednak zawrzemy taką umowę należy z nią się dokładnie zapoznać.

Umowa kredytu hipotecznego – co to jest i z czego się składa?

Jak wspomniano na wstępie, jest to umowa wiążąca obie strony czyli kredytobiorcę i kredytodawcę. Określa ona jej ogólne warunki co do ilości lat, ich wysokości oraz oprocentowania kredytu.

Umowa, niezależnie od rodzaju kredytu, składa się  z dwóch części:
– pierwszej, w której zawarte są ogólne informacje na co zostaje udzielony kredyt,
– drugiej, w której znajdują się informacje na temat osoby zaciągającej kredyt.

Zobacz jaki jest podział kredytów bankowych.

Zanim jednak udamy się do banku i umowa kredytu hipotecznego zacznie obowiązywać poprzez jej podpisanie, należy zapoznać się z kilkoma ważnymi szczegółami dotyczącymi elementów umowy.

Najważniejsze elementy umowy o kredyt hipoteczny

Dokument potwierdzający zawarcie porozumienia z bankiem zawiera kilka istotnych informacji, z którymi należy się zapoznać zanim złożymy parafkę. W ten sposób możemy uchronić się od niepotrzebnych komplikacji i problemów z tym związanych.

Przede wszystkim bardzo ważne jest, aby wpisać prawidłowe dane osobowe. Z reguły wypełniane są pola poprzez pracownika banku na podstawie dowodu osobistego, aczkolwiek jak każdemu – mogą zdarzać się błędy i literówki. Wtedy można domniemać, iż umowa kredytu hipotecznego jest nieważna.

Kolejnym ważnym punktem jest określenie wysokości kredytu oraz celu, na który zostanie przeznaczony. W przypadku hipoteki jest to zakup mieszkania lub budowa albo zakup domu. Trzecim ważnym punktem są wszystkie opłaty, prowizje, wysokości rat i okres kredytowania. Więcej na temat wybory rat kredytowych znajdziesz w artykule –  kredyt hipoteczny raty stałe czy malejące?

Jest to bardzo ważne, gdyż składa się na ostateczną kwotę, jaka będzie do spłaty kredytu hipotecznego. Zobacz również co trzeba wiedzieć o kredycie hipotecznym.