Wcześniejsza spłata kredytu a wyrok TSUE – co warto wiedzieć?
Pod koniec 2019 roku głośno było o wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w którym ów Trybunał opowiedział się po stronie kredytobiorców w kontekście zwrotu części niektórych kosztów kredytu. W myśl wspomnianego wyroku, wcześniejsza spłata kredytu uprawnia do częściowej rekompensaty na rzecz kredytobiorcy.
Jak uzyskać zwrot?
Wspomniany wyrok oznacza, że kredytobiorca może wnioskować o zwrot części kosztów kredytu, aczkolwiek to on musi wyjść z inicjatywą, składając odpowiedni wniosek. Ten niekorzystny z punktu widzenia kredytodawców wyrok oznacza, że banki muszą zarówno obliczyć, jak i oddać kwotę należną kredytobiorcy.
Jeśli masz problem ze spłatą zobowiązania, sprawdź czy karencja w spłacie kredytu jest opłacalna.
Krok 1 – należy sporządzić pismo
Pierwszym krokiem do odzyskania należności jest złożenie pisma, w treści którego Klient powoła się na orzeczenie TSUE C-383/18 oraz art. 49 Ustawy o kredycie konsumenckim. We wspomnianym piśmie należy również umieścić dane osobowe wnioskodawcy, a także – szczegółowe informacje dotyczące zaciąganego zobowiązania.
Z tego artykułu dowiesz się, co trzeba wiedzieć o kredytach hipotecznych.
Krok 2 – dostarczenie i czekanie
Wcześniejsza spłata kredytu uprawnia nas do zwrotu części kosztów, ale zależy ona również od tego, w jaki sposób dostarczymy pismo do banku. Wysyłka pocztą lub mailem może doprowadzić do zawieruszenia się pisma i uniemożliwienia jego rozpatrzenia. Dlatego pismo to powinno być przesłane osobiście do siedziby banku. Kredytodawca ma 30 dni na to, by móc je rozpatrzeć.
Sprawdź, jakie są cechy mądrego kredytobiorcy.
Krok 3 – zwrot środków
W ciągu wspomnianych 30 dni środki powinny zostać zwrócone. Jeśli tak się nie stanie, konieczne będzie skierowanie sprawy do sądu. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy Rzecznika Finansowego, który doradzi kredytobiorcy, jakie kroki powinny być w najbliższym czasie podjęte.
Podsumowanie
Szybsza spłata kredytu automatycznie uprawnia nas do zwrotu części kosztów, aczkolwiek dochodzenie swoich praw zależy również od zapisów w umowie. Przykładowo bank może w niej umieścić wpis dotyczący wysokości kosztów (np. prowizji) w przypadku szybszej spłaty.
Najnowsze komentarze