Jak wykorzystać ranking kredytów mieszkaniowych?

Decyzja o kredycie hipotecznym nie powinna być podejmowana pod wpływem emocji, bo trafiła się niezwykła okazja, bo mieszkanie jest piękne. Decyzja o tak wysokim zadłużeniu się zawsze musi być poprzedzona licznymi analizami, głównie budżetu domowego, oferty banków. W tym ostatnim przypadku pomocny będzie ranking kredytów mieszkaniowych.

Ranking kredytów mieszkaniowych

Na początku warto skorzystać z rankingu kredytów mieszkaniowych. Pozwoli się on zorientować w aktualnych ofertach banków, porównać różne wskaźniki. Na ich podstawie można wytypować kilka najkorzystniejszych ofert.

Ranking kredytów mieszkaniowych umożliwia bezpośrednie przejście na stronę Banku i zapoznanie się z warunkami udzielania kredytów, potrzebnymi dokumentami. Innym przydatnym narzędziem, który pomoże Ci w obliczeniu kosztów zobowiązania jest kalkulator kredytu hipotecznego.

Co trzeba wiedzieć o kredycie hipotecznym

Kto przeglądał rankingi kredytów mieszkaniowych, ten zdążył zorientować się, że oprocentowanie tego typu kredytów jest najniższe. To prawda, ale wielkość pożyczanej kwoty i długość okresu spłaty powodują, że obciążenie dla budżetu domowego będzie bardzo duże.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym jak okres spłaty wpływa na wysokość kredytu sprawdź artykuł – Oprocentowanie kredytu hipotecznego a czas spłaty.

Rankingi kredytów mieszkaniowych pozwalają wstępnie zorientować się, na jaką ratę nas stać i na jaki kredyt możemy liczyć.

Drugim ważnym wydatkiem będzie wymagany przez bank wkład własny, w większości banków stanowi on 20% udzielanego kredytu. Czasami bank obniży go do 10%, ale trzeba mieć świadomość, że koszt kredytu będzie znacznie większy.

Osoby ubiegające się o kredyt mieszkaniowy muszą mieć świadomość, że jego zabezpieczeniem będzie hipoteka umowna, to zabezpieczenie ustanawiane w księdze wieczystej. Wysokość hipoteki może być większa niż kwota kredytu i to zdecydowanie niekorzystny warunek. Do momentu wpisu w księdze wieczystej kredytobiorca musi zawrzeć umowę ubezpieczenia pomostowego.

Na koniec zostaje udać się do banku wytypowanego zgodnie ze wskazaniami rankingu kredytów mieszkaniowych. Decyzja odmowna nie oznacza, że następny bank z listy nie podejmie pozytywnej decyzji.