Koszt kredytu hipotecznego – najważniejsze parametry
Każdy kto marzy o własnym mieszkaniu lub domu, doskonale wie że by je zrealizować musi zaciągnąć kredyt hipoteczny. Jest to jednak zobowiązanie na długie lata. Dlatego też warto najpierw dokładnie zapoznać się z warunkami jego spłaty. A przede wszystkim sprawdzić, jakie będą koszty takiego zobowiązania. Zbyt wysokie raty kredytu mogą doprowadzić do poważnych problemów finansowych. Na jakie koszty zwrócić uwagę wybierając kredyt? Sprawdź!
Koszt kredytu hipotecznego
Jak się okazuje sam koszt kredytu hipotecznego zależy od bardzo wielu czynników, o których nie każdy niestety może sobie zdawać sprawę. Na wielkość kosztów kredytowych wpływa np. oprocentowanie, a także ustalony schemat spłat. Nie bez znaczenia jest też oczywiście cały kres kredytowania (czyli czas, w którym mamy zamiar spłacić kredyt), a także prowizja, jaką nalicza sobie bank. Czasami musimy też zapłacić za sam proces wyceny kredytu, a nierzadko też należy do tego wszystkiego doliczyć koszty, które związane są z dodatkowymi produktami finansowanymi, np ubezpieczeniem kredytu.
Warto również pamiętać, że koszt kredytu jest również zależny od naszego wkładu własnego. Im większy wkład własny, tym mniejszą kwotę kredytu musimy pożyczyć, więc również odsetki są niższe. To również wpływa na naszą zdolność kredytową, którą bank dokładnie analizuje zanim udzieli nam kredytu.
Oprocentowanie a koszt kredytu hipotecznego?
Koszt kredytu hipotecznego zależny jest przede wszystkim od oprocentowanie. Na oprocentowanie kredytu zaś, które jest zawsze liczone jest w skali roku, składa się tzw. stopa procentowa, czyli oprocentowanie zmienne. Stopa procentowa ustalana jest przez tzw. Bank Centralny więc nie ma na nią wpływu ani bank, ani kredytobiorca. Tu należy też mieć na uwadze, że jeżeli dochodzi do obniżenia stopy procentowej, to zmniejsza się też oprocentowanie samego kredyt.
Zobacz co jeszcze warto wiedzieć o kredycie hipotecznym.
Kolejnym znaczącym czynnikiem jest tzw. marża. W przeciwieństwie do stopy procentowej, marża zawsze jest stała. Nie ulega ona również zmienia podczas całego okresu kredytowania.
Najnowsze komentarze