Czy karencja w spłacie kredytu jest opłacalna?

Masz przejściowe problemy ze spłatą kredytu i nie wiesz co zrobić? Niektóre osoby biorą nowy kredyt, ale nie jest to rozwiązanie dobre, ponieważ łatwo jest wpaść w spiralę zadłużenia i całkowicie stracić płynność finansową. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest karencja w spłacie kredytu.

Na czym polega karencja w spłacie kredytu?

W przypadku kredyt długoterminowych, hipotecznych lub gotówkowych, wysokie raty miesięczne są poważnym obciążeniem dla budżetu domowego. I mimo dobrego jego zaplanowania czasami mogą pojawić się trudności z jego dopięciem. Pojawiają się trudności z terminową spłatą rat kredytowych.

Zobacz, czy wybrać raty równe czy malejące, do spłacania kredytu hipotecznego.

Niektóre banki w takich sytuacjach przychodzą swoim klientom z pomocą i oferują karencję w spłacie kredytu. Polega to na tym, że na określony czas zawieszana zostaje spłata rat kapitałowych. Kredytobiorca spłaca tylko odsetki. Oczywiście taka sytuacja nie może trwać zbyt długo, najczęściej karencja trwa od kilku do kilkunastu miesięcy. Bardzo często jest to wystarczający czas, by złapać oddech i ponownie odzyskać możliwość spłacania kredytu.

Jak spłacać kredyt po karencji?

Karencja w spłacie kredytu niestety nie powoduje zmniejszenia zadłużenia, ale de facto go zwiększa. Bank dokonuje ponownego przeliczenia odsetek i rat. Mogą one zostać równomiernie powiększone o niespłacony kapitał, ale trzeba pamiętać, że miesięczne obciążenie będzie większe, zwłaszcza w przypadku z równymi ratami. Inną opcją jest wydłużenie okresu spłaty o czas karencji. Zdecydowanie jest to rozwiązanie bezpieczniejsze. Sprawdź jak rozkładają się koszta kredytu, gdy wybierzesz raty malejące.

Czy to się opłaca?

Finansowo na pewno nie, bo bank nie jest instytucją charytatywną i doliczy dodatkowe odsetki oraz opłatę manipulacyjną. Kredytobiorca nadal jednak zachowuje swoją wiarygodność i w przyszłości nie będzie miał problemów z uzyskaniem kolejnego kredytu. Nie musi się także martwić złą historią w bazie BIK lub BIG. By obliczyć dokładnie koszt karencji spłaty kredytu skorzystaj z kalkulatora kredytów hipotecznych.

Karencja kredytowa jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż staranie się o kolejny kredyt, który może przekroczyć naszą zdolność finansową i zamiast pomóc, jeszcze bardziej skomplikuje sytuację.