Kredyt hipoteczny – raty stałe czy malejące?

We współczesnym świecie każdy dąży do posiadania własnych czterech kątów, jednak nie wszyscy mogą sobie na nie pozwolić. Banki wychodzą jednak na przeciw potrzebom klientów i oferują kredyt hipoteczny, czyli formę pożyczki, która umożliwi zakup własnych „czterech ścian”.

Jak podają źródła, wiele osób nie zastanawia się nad formą spłaty kredytu hipotecznego. Wybierają stałe (równe) raty, nie wiedzą o tym, że dostępne raty malejące mogą ich uchronić przed podwyżkami stóp procentowych i sprawiają, że odsetki mogą być aż do 20% procent mniejsze. W Polsce ma miejsce trend, zgodnie z którym wiele Polaków decyduje się na kredyt hipoteczny spłacany ratami stałymi, co niestety nie oznacza, że raty te wyglądać będą co miesiąc tak samo. Mają na nie wpływ zmiany zachodzące w gospodarce i wartość pieniądza.

Według danych statystycznych nie wszystkie banki oferują kredyt hipoteczny z ratami malejącymi. Największa ilość kredytów zaopatrzonych w raty malejące znaleźć można w banku Credit Agricole. Dochodząc do konkluzji, z finansowego punkt widzenia raty malejące bardziej się opłacają. Trzeba być jednak świadomym tego, że tego typu raty obligują nas do posiadania większej zdolności kredytowej.

Mechanizm spłaty kredytu hipotecznego z udziałem raty malejącej polega comiesięcznym oddawaniu do banku tej samej części długu i naliczonych odsetek. Kurczenie się długu sprawia, że naliczane odsetki maleją, a my oddajemy do banku mniej pieniędzy. Zatem, biorąc kredyt hipoteczny warto zastanowić się nad najlepszą opcją jego spłaty. Pozwoli to nie tylko zaoszczędzić sporą ilość pieniędzy, ale i ułatwi nam życie z obciążeniem kredytowym.