Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Marzenia o własnym mieszkaniu najczęściej wiążą się z koniecznością zaciągnięcia długoletniego zobowiązania finansowego, jakim jest kredyt hipoteczny. Jak go dostać? Bardzo ważna jest korzystna historia kredytowa, ale to oczywiście nie wszytko. O ci jeszcze powinniśmy zadbać, aby nasze marzenia o własnym mieszkaniu stały się rzeczywistością? Oto garść praktycznych wskazówek, które przydadzą się wielu osobom.

Wkład własny to podstawa!

Od 2014 musimy mieć wkład własny, który wynosili dwadzieścia procent wartości. Bez tej sumy zdecydowanie trudniej będzie nam dostać kredyt hipoteczny, jednak nie jest to całkowicie niemożliwe. Zamiast pieniędzy możemy jako wkład własny wnieść działkę budowlaną lub materiały, które pozwolą nam rozpocząć budowę.

Jak podnieść swoją zdolność kredytową w prosty sposób?

Po pierwsze uporządkujmy swoje zobowiązania finansowe. Zrezygnujmy z kart kredytowych i debetowych. Postarajmy się spłacić swoje wcześniejsze zobowiązania, na przykład kredyt na samochód.

Sprawdź, co wpływa na naszą zdolność kredytową.

Zastanówmy się też czy nie warto byłoby wziąć kredytu hipotecznego z kimś. Nie musi być to nasz współmałżonek… Może to być rodzic, ktoś z rodzeństwa czy partner życiowy. Dla banku nie ma to większego znaczenia. Liczy się przede wszystkim jego zdolność kredytowa.

A jeśli zdecydujemy się na małżeństwo to przed wizytą w banku historię kredytową naszego małżonka. Jeżeli będzie ona zła to warto zastanowić się nad rozdzielnością majątkową. Wtedy kredyt spłaca tylko jedno z małżonków i tylko do niego należy zakupione mieszkanie.