Podstawowe warunki do uzyskania kredytu hipotecznego

Jeśli masz dość wynajmu mieszkania i marzy ci się własne lokum, jednak nie dysponujesz odpowiednią kwotą, pomocy w tej kwestii może udzielić ci bank. Banki oferują różnego rodzaju kredyty, w tym również na zakup mieszkania. W tym celu warto rozważyć kredyt hipoteczny. Aby uzyskać kredyt takiego rodzaju, konieczne jest spełnienie określonych oczekiwań i warunków banku. Bez tego niemożliwe jest uzyskanie wsparcia finansowego. Jakie to warunki? 

Zdolność kredytowa – podstawowe informacje

Jeśli liczymy na wsparcie banku w zakupie nieruchomości, koniecznym warunkiem jest posiadanie zdolności kredytowej. Najprościej ujmując, jest to zdolność kredytobiorcy do spłacenia kwoty kredytu wraz z odsetkami w ustalonym terminie. Oblicza się ją na podstawie m.in. dochodów, kosztów utrzymania, historii kredytowej, a także obecnych zadłużeń osoby starającej się o kredyt. Dzięki temu możliwe jest określenie, czy kredytobiorca będzie w stanie wywiązać się ze zobowiązań, jakie nałoży na niego bank.

Wkład własny – co warto o nim wiedzieć?

Oprócz zdolności kredytowej niezbędnym warunkiem do pozytywnego rozpatrzenia wniosku o kredyt jest posiadanie wkładu własnego. Czym jest i co warto o nim wiedzieć? Wkład własny to środki finansowe na zakup mieszkania pochodzące bezpośrednio od osoby starające się o kredyt. Zazwyczaj jest to gotówka pochodząca z oszczędności kredytobiorcy, ale często banki uwzględniają inne jego formy. W poszczególnych bankach wartość procentowa wkładu własnego może się różnić. Czy możliwe jest otrzymanie kredytu bez wkładu własnego? Otrzymanie wsparcia w takiej sytuacji jest możliwe, jednak jest bardzo trudne i wbrew pozorom może być bardziej kosztowne. W związku z tym warto z wyprzedzeniem zadbać o zgromadzenie odpowiednich środków.