RRSO kredytu – ile wynosi

Temat pożyczek i kredytów jest dość obszernym i zagmatwanym zagadnieniem dla większości ludzi. Reklamy banków i pożyczkodawców uderzają nie tylko z odbiorników telewizyjnych, ale również z radia, z bilbordów, a nawet z opakowań produktów codziennego użytku. Ostatnio popularne stało się reklamowanie kredytów RRSO 0%. I tutaj dużym akcentem jest samo „0%”, bo większości ludzi, która z finansami i bankowością nie miała do czynienia, nie potrafi powiedzieć czym w ogóle jest RRSO.

RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, jest wskaźnikiem, który mówi kredytobiorcy, jaki poniesie koszt kredytu w skali roku. Jest to bardzo użyteczna miara, dzięki której można porównać oferty i na podstawie tychże wyników dokonać wyboru. Należy jednak zwrócić uwagę na jeszcze jeden element, który nie jest tak oczywisty, jeżeli tylko chwilę zagłębi się temat kredytów. Czy niższe oprocentowanie gwarantuje, że faktycznie zapłaci się mniej? Nie zawsze.

Warto zauważyć, że we wszelakich reklamach kredytów podane oprocentowanie kredytu. Jest to oprocentowaniem nominalnym, nie zawierającym wielu czynników, za które klient musi w rezultacie płacić (ubezpieczenia kredytu, wycena, o ile jest potrzebna, opłaty przygotowawcze i inne). Nie jest wykluczone, że kredyt o oprocentowaniu nominalnym w wysokości 5% będzie dla klienta droższym zobowiązaniem, niż kredyt o oprocentowaniu rzeczywistym w wysokości 10%. Dlatego wskaźnik RRSO jest tutaj tak ważny – pokazuje kredytobiorcy ile rzeczywiście będzie musiał płacić, decydując się na zobowiązanie w danym banku.

Samo porównanie ofert bankowych też może nieść za sobą problemy. Tutaj z pomocą przychodzi banalne rozwiązanie; internetowy kalkulator RRSO. Kalkulatory dostępne w internecie są bardzo przejrzyste i nie trzeba być żadnym wykwalifikowanym specjalistą, by ich użyć. Wystarczy wprowadzić kilka informacji, by móc dokonać wyboru. Również dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z rankingu kredytów hipotecznych, który pomoże w znalezieniu najlepszych ofert dl Ciebie.