Jak wybrać kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny jest bez wątpienia jednym z najbardziej charakterystycznych produktów bankowych. Ta wyjątkowość w dużej mierze wynika z faktu, że żaden inny kredyt, czy pożyczka, nie są udzielane na tak długo i na tak wysoką kwotę. Poza tym ten rodzaj ściśle wiąże się z celem zakupu nieruchomości.

No a skoro tak to właśnie wygląda, osoby zainteresowane zaciągnięciem kredytu mają nie lada problem, aby wybrać najlepszą ofertę spośród wszystkich dostępnych na rynku. Pojawia się więc pytanie jak wybrać kredyt hipoteczny, aby w pełni z niego się cieszyć?

Aby znaleźć odpowiedź, trzeba w pierwszej kolejności powiedzieć o różnicach pomiędzy ofertami różnych instytucji bankowych. Bo jak się okazuje, te różnice potrafią być naprawdę ogromne. Zresztą najlepiej różnice te można zobaczyć, oglądając aktualny ranking kredytów hipotecznych. Jest to zestawienie, które pokazuje różnice pod względem kluczowych parametrów, w tym pod względem Rzeczywistej Stopy Oprocentowania czy całkowitych kosztów. Taki ranking kredytów hipotecznych jest dzisiaj ogólnodostępny. Z łatwością można więc samodzielnie pewne elementy sprawdzić. A ci, którzy mimo wszystko mają wątpliwości, zawsze mogą udać się do doradcy kredytowego i tam zapytać o to, jak wybrać kredyt hipoteczny. I tu warto od razu podkreślić, że zgodnie z zasadami etyki zawodowej, doradca ma za zadanie dbać przede wszystkim o swojego klienta. W praktyce oznacza to, że powinien doradzić opcję, która rzeczywiście dla danej osoby będzie najlepsza. Poza tym warto zawsze do takiego doradcy wziąć ze sobą ranking znaleziony w internecie. Można wtedy zapytać o to, jakie czynniki zdecydowały, że dany bank jest na samej górze rankingu, a inny na samym dole.

Przed ostateczną decyzją o wzięciu kredytu hipotecznego należy również sprawdzić swoją historię kredytową oraz zdolność kredytową by spłacić zaciągniętą pożyczkę.