Czym jest wkład własny?
Biorąc kredyt hipoteczny na mieszkanie lub kupno domu, musisz posiadać odpowiedni wkład własny. Dla niektórych to bardzo ciężki warunek do spełnienia, biorąc zwłaszcza pod uwagę koszty nieruchomości. Pocieszające jest to, że nie zawsze wkład własny oznacza gotówkę.
Specyfika kredytu hipotecznego
Kredyt hipoteczny zaciągamy zazwyczaj na:
- zakup mieszkania,
- budowę lub remont domu,
- zakup działki.
Kredyt hipoteczny ma najniższe oprocentowanie ponieważ zaciągamy go na wysokie kwoty i na długi okres czasu. Jednak jego całkowity koszt jest zawsze dość duży. W obliczeniu kosztów kredytu hipotecznego pomogą Ci kalkulatory kredytowe.
Dodatkowo ryzyko jest niewielkie, ponieważ zabezpieczeniem jest wpis hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości. W praktyce oznacza to, że do momentu spłaty ostatniej raty, to bank jest jej właścicielem.
Jeśli chcesz starać się o kredyt hipoteczny, sprawdź jak oszczędzać na wkład własny – kilka praktycznych porad.
Warunki uzyskania kredytu hipotecznego
Uzyskanie kredytu hipotecznego nie jest łatwe i wymaga spełnienia wielu warunków. Najważniejsze z nich to:
- zdolność kredytowa,
- dobra historia kredytowa,
- wkład własny.
Raty kredytu hipotecznego są wysokie, to kilkaset lub kilka tysięcy złotych miesięcznie. Więcej na temat rat kredytu, możesz znaleźć w artykule – Kredyt hipoteczny – raty stałe czy malejące. Osoby ubiegające się o kredyt hipoteczny muszą więc wykazać się wysokimi dochodami. Zdolność kredytowa liczona jest dla gospodarstwa domowego, pod uwagę brane są dochody wszystkich członków rodziny oraz stałe wydatki. Zdolność kredytową można obliczyć samemu korzystając z kalkulatorów zdolności kredytowej.
Bank zawsze sprawdza wiarygodność klienta w bazach kredytowych (BIK, BIG), dobra historia pozwala na uzyskanie kredytu na lepszych warunkach.
Wkład własny
W przypadku kredytu hipotecznego wkład własny wymagany jest w wysokości 20%. Niektóre banki mogą obniżyć go do 15%, ale rekompensują to sobie wyższymi kosztami. Nie zawsze wkład własny musi być wniesiony w gotówce. Wkład własny może mieć formę bezgotówkową i może to być:
- zakupiona wcześniej działka pod budowę domu,
- opłata wstępna u dewelopera,
- zgromadzone materiały budowlane,
- potwierdzona darowizna od rodziny
- środki gromadzone na IKE lub IKZE.
Warto pamiętać, ze im większy wkład własny posiadamy, tym niższy kredyt musimy zaciągnąć i tym lepsze warunki kredytowania otrzymamy od banku. W efekcie zgromadzenie wkładu własnego niekoniecznie musi być zaporą dla uzyskania kredytu hipotecznego.
Najnowsze komentarze