Czy warto wziąć kredyt na mieszkanie razem z rodzicami?

Jak wiadomo istnieje bardzo dużo powodów, dla których młode osoby mają trudności z otrzymaniem kredytu hipotecznego. Niestety zakup własnego mieszkania z kredytem będą utrudniały: krótki staż pracy, zatrudnienie na umowę cywilnoprawną czy niskie zarobki. Ludzie nie są wstanie przekonać banku, mimo że utrzymują się samodzielnie. Nie wszyscy jednak mają świadomość, że szansę można zwiększyć przez zaciągnięcie zobowiązania z osobą, która ma stabilną sytuację życiową.

Kredyt na mieszkanie z rodzicami

Warto bowiem zdawać sobie sprawę, że można wziąć kredyt na mieszkanie z rodzicami. Dołączenie rodziców do grona wnioskujących w zdecydowanej większości przypadków wpłynie na poprawienie zdolności kredytowej. By sprawdź czy posiadasz odpowiednią zdolność kredytową sprawdź kalkulator zdolności kredytowej, które są dostępne przez internet.

W przypadku bardzo dużej liczby młodych ludzi jest to jedyna opcja pozwalająca na zakup mieszkania na własność. Należy mieć jednak świadomość, że rozwiązanie sprawdzi się tylko wtedy, gdy rodzice będą mieli stabilne źródło zatrudnienia, a także bardzo dobrą historię kredytową.

Do kredytu można oczywiście przyłączyć tyko jednego rodzica. Będzie to bardzo rozsądne rozwiązanie w przypadku, gdyby drugi z rodziców obniżał zdolność kredytową. Warto również wiedzieć, że przystąpienie tylko ojca lub tylko matki będzie możliwe, jeżeli nie będą oni mieli wspólności majątkowej.

Czy rodzic może obniżyć zdolność kredytową?

Występują oczywiście sytuacje, w których jeden z rodziców może wręcz zaszkodzić. Warto zatem unikać zaciągania kredytu na mieszkanie z rodzicem który:
– ma dochody nieakceptowane przez bank,
– jest w starszym wieku,
– posiada złą historię kredytową,
– posiada indywidualne zobowiązania kredytowe,

W przypadku, gdy do kredytu z różnych powodów może przystąpić tylko jeden z rodziców, koniecznie należy przedłożyć umowę o rozdzielności majątkowej. Należy także mieć świadomość, że banki mogą nie zaakceptować intercyzy, która zostanie podpisana z dnia na dzień.