Kalkulatory kredytowe – jak działają?

Spłata kredytu jest niewątpliwie wielką udręką dla wszystkich osób, które muszą się zeń zmierzyć. Podejmując zobowiązanie kredytowe, takie jak kredyt hipoteczny musimy mieć na względzie, że jego spłata nie nastąpi w ciągu kilku miesięcy. Jak rozplanować spłatę zobowiązania i jakiej wysokości raty płacić? Odpowiedzieć Ci na te pytania pomogą kalkulatory kredytowe.

Im wyższe zobowiązanie, tym większe raty kredytu. Przy kwocie rzędu kilkuset tysięcy złotych okres spłaty może się wydłużyć nawet do kilkudziesięciu rat. Banki umożliwiają podjęcie kredytu na bardzo długi okres, czasami nawet na trzydzieści pięć lat. Przed podjęciem kredytu musimy określić, na ile rat chcemy go rozłożyć oraz jaka wysokość rat nas interesuje. Niekiedy lepiej podjąć ryzyko i zdecydować się na spłacanie większych sum.

Kalkulator kredytowy pozwala nam oszacować wielkość poszczególnych rat i określić przez jak długi czas mogą być spłacane – biorąc pod uwagę wszystkie czynniki takie jak średnie oprocentowanie pożyczek oraz koszty ukryte. Kalkulator nie jest jednak doskonałym narzędziem, szczególnie jeśli mamy do czynienia z walutą zagraniczną. Spłata kredytu może zmienić się po jakimś czasie, wszystko zależy bowiem od indywidualnych ustaleń klienta i przedstawiciela bankowego.

Sprawdź również inne kalkulatory kredytowe, kalkulator zdolności kredytowej oraz kalkulator odsetek kredytu.

Są różne raty kredytowe malejące, stałe i rosnące. Zależnie jaki model spłaty wybierzesz będziesz miał inne zobowiązanie finansowe. Klient może również na życzenie zawiesić spłatę rat. Większość banków umożliwia zawieszenie płatności na czas nie dłuższy niż 6 miesięcy – są to tzw. wakacje kredytowe. Wszystkie te czynniki powodują, że spłata kredytu może znacznie rozciągnąć się w czasie, samo zaś spłacanie kredytu i poszczególne sumy ratalne mogą się zwiększyć, bądź też zwiększyć. Raty kredytowe mogą zwiększyć się również w chwili, kiedy klient nie wywiązuje się ze zobowiązania i nie wypłaca kwoty raty w terminie. Dodatkowe odsetki są zazwyczaj boleśnie odczuwalne przez kredytobiorców.